Spotkanie spółek wodnych

Data: 11-03-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkanie spółek wodnych

Za nami Walne Zgromadzenie Powiatowego Związku Spółek Wodnych w Pile z siedzibą w Wyrzysku. Doroczne spotkanie z przedstawicielami gminnych spółek i instytucji zajmujących się gospodarką wodną poprowadził przewodniczący Związku, Andrzej Pikulik.

Tematyka spotkania obejmowała przegląd ważniejszych problemów dotyczących gospodarki wodnej i funkcjonowania gminnych spółek. Podczas zebrania delegaci podjęli uchwały w sprawie planu budżetowego na 2017 roku i ustalenia wysokości średniej składki melioracyjnej. Ta, od powierzchni jednego hektara w 2017 roku wynosić będzie: w Gminnej Spółce Wodnej Białośliwie 33 zł, w GSW Łobżenica 32 zł, w GSW Miasteczko Krajeńskie 30 zł, w Spółce Wodno-Melioracyjnej Rzadkowo 32,50 zł, w GSW Wyrzysk 30,70 zł, w SD w Zelgniewie 28 zł.

Przedstawione zostało również sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 rok, w którym wskazano na procentowy wzrost wpływu ze ściągalności składek melioracyjnych. Zaprezentowano też zestawienie otrzymanych dotacji w podziale na poszczególne spółki, a także przedstawiono sprawozdanie z realizacji przetargów i prac zleconych za poprzedni rok.

W spotkaniu uczestniczył Mieczysław Chmiel, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Pile a także przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Pile.

- Bardzo wysoko oceniam działalność Powiatowego Związku Spółek Wodnych w Pile. Znakomicie wywiązuje się on z realizacji prac służących dobremu wykorzystaniu obszarów rolnych, które muszą być regularnie meliorowane lub drenowane. Władze Związku aktywnie uczestniczą w pozyskiwaniu pieniędzy na dofinansowanie działalności,  dzięki czemu sześćdziesiąt procent całego budżetu stanowią właśnie te środki.  Pragnę dodać, że Starostwo Powiatowe w roku 2016 przekazało na rzecz Związku dotację w  kwocie pięćdziesięciu tysięcy złotych - powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.